Analiz Haber İnceleme

21-25 Haziran Haftasında İzlenmesi Gereken 3 Hisse Senedi

21-25 Haziran Haftasında İzlenmesi Gereken 3 Hisse Senedi

21-25 Haziran Haftasında İzlenmesi Gereken 3 Hisse Senedi

Haftanın öne çıkan 3 hisse senedi: Nike, FedEx, Paychex

Aşılama çalışmalarının hızlanmasıyla toparlanma kaydeden küresel ekonomide, parasal gevşemeye yönelik ihtiyaç azaldı. Faiz oranları ve enflasyon ise mevcut ekonomik görünümde piyasalar için bir kez daha odak noktası oldu.

FED’in hamlesiyle tahvil alımlarında azalma gündeme gelirken, Investing.com önümüzdeki hafta ilk çeyrek sonuçlarını açıklayacak 3 hisse senedini incelemeye aldı.

1.Nike (NYSE:NKE)

İnvesting.com analistleri tarafından hazırlanan listede; 2021 dördüncü çeyrek sonuçlarını 24 Haziran Perşembe günü açıklamaya hazırlanan, spor giyimin önde gelen ismi Nike önümüzdeki hafta takip edilmesi gereken ilk hisse oldu.

Nike 2020 yılında pandemi etkisinde ciddi bir çöküş yaşamasına karşın hemen ardından güçlü bir ralli yaşadı. Ancak 2021 yılı itibarile NKE baskı altına girdi. Yatırımcılar ise dördüncü çeyrek sonuçlarında ABD ve Çin ekonomilerinin yeniden açılmasıyla satışlarda iyileşmeye yönelik işaretler görmeyi bekliyor.

Analistler, Nike’ın 11,09 milyar dolarlık satışşa birlikte hisse başına 0,51 dolar kar bildireceği yönünde tahminde bulundu.

Nike beklentilere paralel olarak, satışlarda ciddi iyileşme gösterdiği takdirde, düşüş eğilimini sonlandırmış olacak.

2.FedEx (NYSE:FDX)

Dünyanın en büyük kargo teslimat şirketi FedEx 21-25 Haziran haftasında yatırımcıların dikkatle izlemesi gereken şirketler arasında yer alıyor.

FedEX, Nike gibi perşembe günü piyasa kapanışının ardından mali 2021 dördüncü çeyrek sonuçlarını yayınlayacak. Analistlerin ortalama beklentisi, şirketin 21,47 milyar dolarlık satışla birlikte hisse başına 4,98 dolar kâr açıklayacağı yönünde.

Şirket, yatırımcılar tarafından küresel ekonominin sağlığı için bir vekil olarak görülüyor ve yakından takip ediliyor. Memphis, Tennessee merkezli şirketin son sonuçları, salgın sebebiyle artan online alışveriş ve kargo talebi sayesinde şirketin işlerinin patlama yaptığını gösterdi.

Şirket Mart ayında, artan teslimat hacimlerinin ve fiyatlama düzenlemelerinin işgücü maliyetlerindeki artışı telafi ettiğini bildirdi. Ayrıca tam mali yıl için yükseliş eğilimli bir tahmin sunuldu. Böylelikşe, şirket COVID-19 salgınının yarattığı belirsizlik sebebiyle 12 ay önce görünüm sunmayı durdurmasının ardından ilk kez tahmin paylaştı.

2021 yılında yaklaşık yüzde 10 oranında değer kazanan FedEx hisseleri, Cuma gününü 285,32 dolarda kapattı.

3.Paychex (NASDAQ:PAYX)

Rochester, New York merkezli bordro işleme ve insan kaynakları şirketi, yatırımcılar tarafından dikkatle takip edilen bir diğer hisse senedi. Paychex 25 Haziran Cuma günü piyasa açılışı öncesinde yılın son çeyreğine ilişkin sonuçları paylaşacak. Analistlerin beklentisi şirketin, 980 milyon dolarlık satışla birlikte hisse başına 0,67 dolar kâr açıklayacağı yönünde.

Paychex paylaşacağı sonuçlar salgının etkisindeki küçük ve orta ölçekli şirketin iyileşme durumunu da gözler önünde serecek.

Şirketin Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Martin Mucci, Nisan ayında yaptığı açıklamada, “Müşteri elde tutma oranı hala güçlü ve rekor seviyelerde, üçüncü çeyrekteki sonuçlarımız dayanıklı iş modelimizin COVID-19’un yarattığı belirsizlikleri aşmaya yardımcı olduğunu gösterdi,” ifadelerini kullanmıştı.

2021 yılında yüzde 9 oranında yükselen hisse, geçtiğimiz haftanın son işlem gününde 102,02 dolarda işlem gördü. Hisse, yüzde 40’ın üzerinde değer kaybettiği Mart 2020 çöküşünden bu yana güçlü bir toparlanma kaydetti.

 

 

Kaynak: Investing.com

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like

Haber

Otogaza 25 Kuruş Zam

post-image

Otogaza 25 Kuruş Zam

Otogazın litre satış fiyatına 25 kuruş zam geldi.

Otogaza 25 kuruş zam. Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) tarafından yapılan açıklamaya göre, otogaz fiyatlarına bu gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere 25 kuruşluk zam yapıldı.

EPGİS resmi Twitter adresinden yapılan paylaşımda ise Akaryakıt Ürünlerinde Fiyat Artışı. 16/11/2021 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere; LPG Oto Gazda  25 KRŞ/LT Pompa satış fiyatlarına yansıyacak şekilde artış olmuştur.” İfadelerine yer verildi.

Zam kararının ardından otogazın litre satış fiyatı İstanbul’da ortalama 6,67 liradan 6,92 liraya; Ankara’da 6,75 liradan 7,00 liraya, İzmir’de ise 6,77 liradan 7,02 liraya yükselmiş olacak.

Öte yandan ekim ayında 93 kuruş zamlanan LPG’ye 2 Kasım’da 49 kuruş daha zam gelmişti. Böylelikle son bir buçuk aydaki toplam zam 1,69 TL’ye ualşmış oldu.

 

 

Read More
Haber

Tayvan’da Kripto Düzenlemeleri Sıkılaşıyor

post-image

Tayvan’da Kripto Düzenlemeleri Sıkılaşıyor

Tayvan Ekonomi Bakanlığı’nın kripto para sektörü veya dijital varlıklarla ilgili işletmeler için düzenleyici bir çerçeve oluşturduğu öğrenildi.

Tayvan’da kripto düzenlemeleri sıkılaşıyor. Tayvan yönetimi, kripto varlık düzenlemeleri için kolları sıvadı. Yerel kaynaklar, Tayvan Ekonomi Bakanlığı’nın kripto para sektörü veya dijital varlıklarla ilgili işletmeler için düzenleyici bir çerçeve oluşturmaya başladığını kaydetti.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada ise artık kripto para birimiyle ilgili tüm işletmelerin “finans, sigorta ve gayrimenkul” kategorisi altında “sanal para platformları ve ticaret işletmeleri” olarak listeleneceği ifade edildi. Daha önce, dijital varlıklarla ilgili tüm işletmeler “yazılım tasarım hizmetleri” kategorisi altında listeleniyordu.

Uzmanlar, bakanlık tarafından alınan bu yeni karar ile birlikte, artık kripto şirketleri, farklı politikalar ve daha katı düzenleyici gözetim altında çalışmak zorunda kalacağı değerlendirmesinde bulundu.

 

Read More
Haber

15 Kasım Koronavirüs Tablosu

post-image

15 Kasım Koronavirüs Tablosu

Sağlık Bakanlığı ‘Günlük Koronavirüs Tablosunu’ paylaştı. Son 24 saatte 23 bin 852 yeni vaka tespit edildi, 215 kişi hayatını kaybetti.

Sağlık Bakanlığı tarafından paylaşılan günlük koronavirüs tablosuna göre son 24 saatte 23 bin 852 koronavirüs vakası tespit edildi.215 kişi ise koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti.

Güncel tabloya göre 18 yaş üstü nüfusta birinci doz aşı uygulananların oranı yüzde 90,01, ikinci doz aşı yapılanların oranı yüzde 80,08 olarak kayıtlara geçti.

Covid-19’la mücadele kapsamında bugüne kadar; 55 milyon 867 bin 39 1.doz; 49 milyon 707 bin 889 2.doz; 11 milyon 685 bin 335 3.doz aşı uygulandı. Böylelikle Türkiye’de uygulanan toplam aşı 118 milyon 559 bin 680’e ulaştı.

15 Kasım koronavirüs tablosunu Twitter hesabı üzerinden paylaşan Fahrettin Koca; “Covid-19 Tablosu mesajında İLK KEZ bir ilin aşı oranını ülke gündemine taşımak istiyoruz. Şu anda ikinci doz aşı oranı en düşük ilimiz %55,2 ile Şanlıurfa’dır. Türkiye ortalamasında ise %80’i geçtik. ŞANLIURFA halkını salgınla mücadelede daha…

Read More
Analiz Haber

15 Kasım Bitcoin Güncel Fiyatı

post-image

15 Kasım Bitcoin Güncel Fiyatı

Lider kripto para Bitcoin ne kadar oldu? Kripto para piyasasındaki son gelişmeler neler? Ethereum ve Ripple güncel fiyatları…

15 Kasım Bitcoin Güncel Fiyatı- Kripto paralarda son haftalarda meydana gelen sert yükseliş yerini gerilemeye bıraktı. Lider kripto para Bitcoin, yeni haftaya da 63 bin dolar seviyesinden başladı.

Bitcoin Ne Kadar?

Gün aralığı 63.550,0 – 66.311,2 olarak kayıtlara geçen BTC haberin yazımı sırasında yüzde 0,259’luk kayıpla 63.833,2 dolardan işlem görüyor.

Ethereum Ne Kadar?

15 Kasım’da 4.548,73 – 4.769,38 arasında dalgalanan lider altcoin, haberin yazımı sırasında 4.560,71 dolardan işlem görüyor.

Ripple Ne Kadar?

XRP de BTC ve ETH gibi 15 Kasım’da ağırlıklı olarak yatay seyretti. Birim şu sıralar yüzde 0,66’lık bir kayıpla 1,17414 dolardan işlem görüyor.

 

Read More
Analiz Haber

Borsa Kapanış Rekorunu Tazelemeye Devam Ediyor

post-image

Borsa Kapanış Rekorunu Tazelemeye Devam Ediyor

Borsa İstanbul bir kez daha günü rekorlarla tamamladı.

BIST 100 endeksi bir önceki kapanışa göre 63,99 puan artış gösterdi ve 15 Kasım’ı 1.702,49 puandan tamamladı.

Borsa Kapanış Rekorunu Tazelemeye Devam Ediyor- Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi yüzde 3,91 oranında değer kazandı ve 15 Kasım’ı 1.702,49 puandan tamamlayarak bir kez daha kapanış rekorunu tazeledi. Ayrıca, gördüğü en yüksek seviye rekorunu da 1.710,79 puana taşıdı.

Toplam işlem hacmi ise 33,5 milyar lira olarak kayıtlara geçti.

Bankacılık ve holding endeksleri sırayla yüzde 9,74 ve 5,01 oranında yükseldi. en fazla kazandıran bankacılık, en çok gerileyen ise yüzde 0,39 ile bilişim oldu.

Garanti BBVA ana hissedarı Banco Bilbao Vizcaya Argentaria’nın, Garanti BBVA’nın tamamı için gönüllü pay alım teklifinde bulunacağını açıklamasının ardından bankacılık hisselerinin hızlı yükseldiği bilgisini verdi.

BIST 100 endeksinde 1.720 puanın direnç, 1.640 seviyesinin destek konumunda olduğu kaydedildi.

 

 

Kaynak:AA

 

Read More
Haber

Kraken Yıl Sonu Bitcoin Tahminini Paylaştı

post-image

Kraken Yıl Sonu Bitcoin Tahminini Paylaştı

ABD merkezli kripto para borsası Kraken, “Ekim 2021 Piyasa Özeti ve Görünümü” başlıklı raporunda yıl sonu Bitcoin tahminini bir kez daha yineledi.

Kraken Yıl sonu Bitcoin Tahminini Paylaştı. Kraken’in “Ekim 2021 Piyasa Özeti ve Görünümü” başlıklı raporunda Bitcoin önceki hareketlerini tekrar etmesi durumunda 2021’in sonundan önce 96 bin 355 dolara hatta daha da fazlasına ulaşabileceği kaydedildi.

Söz konusu raporda şu ifadelere yer verildi:

“BTC’nin 2017’nin dördüncü çeyrek ayak izlerini takip etmeye devam ettiğini varsayarsak, ay sonuna kadar daha da yükselmesini bekleyebiliriz. Bazı bağlamlarda, 2021’in 4. çeyreğinde %220’lik bir getiri, BTC için 96.355 dolarlık bir fiyat anlamına gelir.”

Borsa ayrıca, kurumsal yatırımcının son zamanlarda Bitcoin’e olan ilgisinin arttığına dikkat çekti ve trendin devam etmesi durumunda varlığın gelecekte en iyi performans gösteren varlık olmaya devam edeceğini ifade etti.

 

Read More
Haber

13 Kasım Koronavirüs Tablosu

post-image

13 Kasım Koronavirüs Tablosu

Sağlık Bakanlığı ‘Günlük Koronavirüs Tablosunu’ paylaştı. Son 24 saatte 22 bin 583 yeni vaka tespit edildi, 215 kişi hayatını kaybetti.

Sağlık Bakanlığı tarafından paylaşılan günlük koronavirüs tablosuna göre son 24 saatte 22 bin 583 koronavirüs vakası tespit edildi.215 kişi ise koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti.

Güncel tabloya göre 18 yaş üstü nüfusta birinci doz aşı uygulananların oranı yüzde 89,92, ikinci doz aşı yapılanların oranı yüzde 79,90 olarak kayıtlara geçti.

Covid-19’la mücadele kapsamında bugüne kadar; 55 milyon 810 bin 636 1.doz; 49 milyon 594 bin 716 2.doz; 11 milyon 619 bin 678 3.doz aşı uygulandı. Böylelikle Türkiye’de uygulanan toplam aşı 118 milyon 302 bin 677’e ulaştı.

13 Kasım koronavirüs tablosunu Twitter hesabı üzerinden paylaşan Fahrettin Koca; “İkinci doz aşı oranı %65’ten düşük dokuz ilimiz kaldı: Şanlıurfa, Mardin, Diyarbakır, Batman, Siirt, Bitlis, Muş, Bingöl, Ağrı. Sadece karar verilmesi aşı hizmeti almak için yeterlidir. Ekiplerimizle her türlü kolaylığı sağlamaya hazırız. Yeter ki aşılanma…

Read More